Вибір оперення стріли для блочного лука

У 1954 році винахідники Вільям та Фредерік Фолберт подали заявку на патент пластикового оперення для стріли. В описі продукту у заявці на патент Фолбертси відзначили, що бажано стріляти стрілами, у яких перо, виконано з целулоїду або іншого пластикового листового матеріалу.

Подібно натуральному перу, пластикове оперення забезпечує стабілізацію стріли. У порівнянні з пером птаха, пластикове перо набагато міцніше та не піддається впливу погодних умов.


Протягом багатьох років лучники - спортсмени та мисливці виявили, що, особливо при стрільбі з блочного лука, різний тип стріли вимагає різного ступеня обертання під час стабілізації в польоті. В залежності від умов стрільби: в приміщенні або на вулиці; використовуються мисливські наконечники або спортивні; стрільба на дальній дистанції або на ближній і так далі.

Через різноманітність умов можна спостерігати пір'я різної форми, розмірів та матеріалів. Єдиний надійний спосіб з'ясувати, які з них найкраще підходять для вашої ситуації, - це поекспериментувати з різними оперенням. Але є кілька загальних практичних правил, які допоможуть вам зробити вибір. Почнемо з довжини пера.

ДОВЖИНА

Чим довше перо, тим більше керованості воно забезпечує. Але чим більша площа оперення, тим більший аеродинамічний опір воно створить під час польоту стріли.


Таким чином, 4-дюймове перо ідеально підходить для стріл великого діаметра, які використовуються для тренувань в приміщенні або змаганнях на дистанції  у 20 ярдів, але таке перо створить занадто сильний опір для стріли малого діаметра, що використовують для дистанції стрільби в 50 метрів на вулиці. Для стрільби на відкритому повітрі краще підійде перо довжиною 1,5 або 2 дюйми.

Для мисливської стріли з фіксованими лезами мисливського наконечника, рекомендовано обирати варіант довжини пера між двома й трьома дюймами. Це забезпечить вам контроль над стрілою, необхідний для бродхеду без зменшення швидкості польоту стріли, яка може знадобитися для пострілу на 40 або 50 ярдів.

ПРОФІЛЬ

Чим ширше перо, приклеєне до валу стріли, тим більше стабілізаційного моменту воно створює, але при цьому, збільшує парусність, що призводить до більшого опору повітря. Тому лучники, що стріляють на 50 метрів, часто використовують короткі низько профільні пір'я, в порівнянні з лучниками, що використовують високі пір'я для мисливських стріл під бродхед.


Поряд з висотою профілю пера, також розрізняють безліч форм оперення. Пір'я можуть бути закруглені або обрізані під певними кутами.

МАТЕРІАЛ

Пір'я, представлені сьогодні на ринку, будуть пластиковими, або з матеріалу майлар (з поліефірної плівки). Важливим в конструкції є жорсткість пера. М'які пір'я з майлара - вибачають багато помилок та відмінно справляються з контролем польоту стріли. Але вони будуть створювати значно більше галасу та опору на відміну від жорсткого пера. Шум не такий важливий параметр для спортсменів при стрільбі по мішенях, але є важливим фактором до розгляду для мисливців під час полювання.


У більшості випадків жорсткі пір'я будуть товщі, отже, вони збільшать вагу вашої стріли. Але є винятки. На сучасному ринку представлені кілька типів пір'я, які дуже жорсткі за своєю структурою, але тонкі, тому вони все ще порівняно легкі. Жорсткі пір'я - відмінний вибір для стабілізації та підтримки швидкості мисливських стріл на великій дистанції стрільби.

Після того як ви обрали пір'я, необхідно визначити спосіб їх проклейки. Слід розглянути кілька конфігурацій.

КІЛЬКІСТЬ

Двома найбільш поширеними конфігураціями є установка на вал стріли пера в кількості трьох або чотирьох штук. У стріли з оперенням з чотирьох штук буде краще управління, але вона буде летіти повільніше через додатковий супротив та вагу.


Експериментування є ключовим моментом. Можливо, вам вдасться знайти достатню кількість контролю стріли, з більшою швидкістю, якщо використовувати короткі або низько профільні пір'я в кількості чотирьох штук. Пограйте з довжиною, профілем, матеріалом та кількістю пір'я, щоб з'ясувати, як досягти бажаних льотних характеристик стріли.

СПОСІБ УСТАНОВКИ

Є три способи прикріплення пера до валу стріли: прямий, зі зміщенням або гвинтовий. При прямому розташуванні перо проходить ідеально рівно по центру валу. Стріла і раніше буде обертатися в польоті, але не сильно. Обертання - ключ до стабілізації стріли.

У конфігурації зі зміщенням пір'я вони несиметрично повернені на валу вліво або вправо. Якщо гостра сторона пера зміщена в ліву сторону від хвостової частини, це буде проклейка пера зі зміщенням вліво, в ситуації навпаки, зі зміщенням вправо. Зсув - сприяє обертанню в певному напрямку. Чим більший кут зсуву, тим сильніше буде обертатися стріла.


Коли перо закручено навколо вала, це означає, що пір'я були обклеєні по спіралі. Установка пера гвинтом використовується разом з технікою зміщення. Така конфігурація забезпечує ще більшу швидкість обертання стріли.

Помилковим буде вважати, що найпростішим варіантом проклейки буде досягнення максимальної швидкості обертання стріли після пострілу. Спортсмени прагнуть до досягнення даних швидкісних характеристик, але лише для стрільби в приміщенні на дистанції у 20 ярдів. Якщо стріла буде сильно обертатися при стрільбі на великій відстані, це призведе до нестабільності задньої частини стріли. Стріла почне коливатися, буде створюватися ефект парашута, який сповільнить стрілу та погіршить точність.

Тому слід поекспериментувати з орієнтацією пір'я на валу. При проведенні тестів, з'ясувати, яка конфігурація оперення дасть найкращий результат точності для ваших умов стрільби. Подумайте про це, і ви отримаєте ідеальний рецепт перемоги в будь-яких завданнях.

В основу взята стаття: https://archery360.com/2021/05/11/selecting-the-right-arrow-vanes-for-compound-bows

119
JivoChat
Viber
Telegram
Допомога Online