Старі луки

Старі луки є чудовим витвором лучного мистецтва. Які перш за все виготовлялися майстрами для стрільби. Чи можна стріляти зі старих луків сьогодні? Припустимо, ви успадкували або отримали один з них в подарунок. Як дізнатися чи безпечно використовувати такий лук?


Найкраще місце для отримання відповідей на ці питання - магазин, що спеціалізується на стрільбі з лука. Там ви напевно знайдете фахівців, які зможуть визначити, який лук з'явився у вашому розпорядженні. Навіть якщо не можна встановити точні характеристики лука, напевно можна буде дізнатися, на що звертати увагу, щоб визначити, чи безпечно стріляти з такого лука.

У більшості професійних магазинів є технічні фахівці, що володіють знаннями для роботи з певними типами луків: рекурсивними, блочними або довгими, традиційними луками.

Блочні луки

Одна з основних проблем, в старих блочних луках, полягає в тому, що вони весь час знаходяться в натягнутому стані. Навіть якщо тятива та троси на луці цілі, це не виключає того, що вони можу бути такими ж старими, як сам лук. Таким чином, вони багато років перебували в напрузі. Перші постріли з такого лука можуть стати причиною поломки.

У старих блочних луках, які простоюють роками, тятива або трос висихають, а потім рвуться. У момент розриву тятиви або тросів, раптове ослаблення натягу може зламати плечі або іншим чином пошкодити лук.

Якщо у вас є старий блочний лук з порваною тятивою, вам необхідно відвідати професійний магазин, щоб перевірити його та визначити, чи був він пошкоджений, коли тятива порвалася, та чи можна його відновити. Коли справа доходить до відновлення, це може бути не просто в разі старих моделей блочних луків. Наприклад, був час, коли більшість луків оснащувалися сталевими тросами, було непросто знайти кого-небудь, хто виготовив б нові троси для такого лука, на сьогоднішній день це майже нереально.

Крім того, тятива та троси для блочного лука, повинні бути виключно певної довжини, щоб відповідати заводським параметрам лука. Якщо лук досить старий, у виробника тятив може не бути інформації, паспортних довжин тятиви та  тросів, які підійдуть для такого лука.


Також для старих моделей досить важко знайти запасні частини. Це стане проблемою, якщо вам буде потрібно внести модифікації або переналаштувати лук, наприклад замінити модуль або блок, щоб поміняти довжину розтяжки лука, або зробити заміну пошкодженного плеча. Після закінчення певного періоду, виробники припиняють виготовлення деталей для знятих з виробництва моделей. Крім того, є багато популярних виробників луків 1970-х і 1980-х років, яких більше не існує сьогодні. Oregon, Browning та Golden Eagle - кілька прикладів таких компаній.

Всі ці сценарії, звичайно, припускають, що ви не знайомі з історією лука який трпаив до вас. Може бути, старий лук, який ви зараз тримаєте в руках, передав вам родич, і ви точно знаєте, що недавно він використовувався без проблем. В такому випадку, беріть стріли та починайте стріляти.

Рекурсивні та довгі луки

У старих рекурсивних та довгих луках є унікальні особливості зносу, перед початком використання такого лука, краще надати його на огляд в професійний магазин, який має досвід роботи з даним типом луків.

Поширені випадки, коли хтось отримує лук разом з розтягнутою старою тятивою або взагалі без неї. Використання правильної довжини та матеріалу тятиви для кожного конкретного лука є ключовим параметром для безпечної стрільби. Спеціаліст за наявностю лука, зможе визначити правильні параметри довжини тятиви.


Старі луки, як правило, не розраховані на навантаження від тятив виготовлених з сучасних синтетичних матеріалів. Які перевершують тятиви зі старих натуральних ниток, за такими параметрами як: зносостійкість, міцність на розрив та при цьому мають малу вагу та велику швидкістю. Вибір неправильного матеріалу може привести до пошкодження плечей лука.

Під час тривалого зберігання рекурсивних та довгих луків, що лежать без діла та не стріляють, виникає ймовірність того, що плечі лука можуть скручуватися та з'явитися «гвинт плеча». При цьому плечі виготовлені з багатошарових матеріалів, почнуть розшаровуватися, що послабить лук.

Якщо ви встановили тятиву на старий лук та приготувалися до стрільби, не дивуйтеся, якщо лук зламається під час першого натягу тятиви. Пам'ятайте, що це старий лук. Матеріали з часом псуються. Нерідко буває, що у луків, які простоюють десятиліттями, при неправильному зберіганні, під час першого навантаження при розтягуванні можуть лопнути плечі.

Найважливіша думка тут полягає в тому, що якщо ви отримали в розпорядження старий лук та не дуже знайомі з його історією, віднесіть його в спеціалізований магазин. Це кращий спосіб дізнатися, чи безпечно використовувати старий лук або краще залишити його як сувенір для прикраси будинку.

За основу взята стаття: https://archery360.com/2021/08/10/this-old-bow

64
JivoChat
Viber
Telegram
Допомога Online