Простий, цільнодерев'яний лук

Якщо ви коли не будь згинали палицю і прив'язували мотузку з обох кінців, щоб вийшов лук, то ви в якійсь мірі знайомі з практикою виготовлення простого лука.


Простий лук - це лук, виготовлений з одного шмату дерева, з додатковими накладками на закінцівках плечей. Археологічні знахідки таких луків відомі починаючи з доби мезоліту (8000 р. до н.е.), і протягом наступного історичного розвитку людства набули поширення майже в кожному куточку світу, аж до сьогоднішнього дня.

В процесі виготовлення, стовбур дерева розколюється уздовж на кілька частин, висушується до 8-10% вологості, і з такою заготівки вирізається лук певної форми.


Оскільки волокна, що формують стовбур дерева майже ніколи не йдуть ідеально рівно, то й лук може мати деяку кривизну, це допустимо, і робиться для того, щоб волокна деревини проходили вздовж усього лука, це значно підвищує його міцність. При цьому зовнішня сторона лука - спинка, повинна являти собою неушкоджене річне кільце стовбура. Серед доступних в нашій країні порід кращими можна назвати білу акацію, ясен, в'яз, клен, дику грушу, дуб.

Можна купити готовий простий лук, але знайти його не так просто в більшості звичайних лучних магазинів. Можна звернутися до майстрів що спеціалізуються на виготовленні саме простих луків ручної роботи, зі збереженням технології виготовлення і матеріалів як у пращурів, тому що конструкція простого лука не схожа на фабрично виготовлені традиційні луки.

Найбільш відповідальним етапом виготовлення є тилірування - тобто надання плечам лука симетричного і рівномірного вигину під час натягування тятиви.

Лук повинен згинатися так, щоб навантаження було розподілено по всій довжині плеча, без видимих жорстких або "слабких" ділянок. Цей ефект досягається поступовим видаленням матеріалу з внутрішньої частини плеча в тих місцях, яку майстер визначає недостатньо гнучкими. Коли цей етап подолано, настає черга шліфування і фінішної обробки. Дерев'яний лук вимагає певного захисту від вологи і дрібних механічних пошкоджень. Використовують такі покриття для деревини як данське або тикові масла, розчин шеллаку (природна смола), воскові композиції. Вони надають гідний захист і розкривають красу деревини в повній мірі.


Якщо ви плануєте зробити свій перший саморобний простий лук, то рекомендуємо знайти інформацію, креслення, матеріали на тематичних форумах. Використовувати Google для пошуку роликів на YouTube або записатися на майстер клас до майстра для отримання порад з виготовлення лука.

Форма і розмір дерев'яних луків можуть бути досить різноманітними:

- довгі луки англійського типу з вузькими і товстими плечима, не мають вираженої рукоятки

- плоскі луки, або флетбоу, чий дизайн заснований на північноєвропейських луках кам'яного віку і луках індіанців Північної Америки. Такі луки мають зручне звуження рукоятки і гнучкі широкі плечі.

- луки типу "моллегабет" - названі так за місцем археологічної знахідки, схожі на флетбоу, але з вузькими, жорсткими плечима.

- багато інших луків, які відомі за археологічними та етнографічними дослідженнями і мають змішані риси вищенаведених основних типів.


Дерев'яний лук, незважаючи на уявну простоту, може бути досить ефективним, а також в наш час здатний конкурувати з сучасними традиційними ламінованим луками.

Якісно зроблений цільнодерев'яний лук здатен надати стрілі швидкість до 160-170 fps (49-52 м / сек). Однак треба розуміти, що деревина як матеріал, набагато делікатніша, ніж скловолокно - і вимагає відповідного ставлення.

Стрільба з лука виготовленого своїми руками - унікальний досвід. Більшість традиційних луків не має полки, лучник використовує руку що утримує лук, як полку. Стріла ковзає вздовж вказівного пальця використовуючи його як упор для стріли. Довжина лука повинна відповідати довжині розтяжки лучника. Залежно від дизайну лука, сили його натягу використовуваного матеріалу, лук може розтягуватись тільки до певної межі. Не радимо перебільшувати максимальну довжину розтяжки лука, це може привести до зниження його продуктивності, або навіть до його поломки. Зверніть увагу на форму лука без тятиви. Якщо лук приймає пряму або близьку до прямої форму - він буде демонструвати хороші показники по швидкості пострілу - це хороший вибір.


Цільнодерев'яний лук цікавий екземпляр для вивчення і захоплення. Через особливого методу виготовлення та матеріали, кожен з них має свої індивідуальні риси, нерівності, вигини, шліфування. Деяка кривизна й навіть наявність сучків може бути нормою для дерев'яного лука. Дерево це живий організм, тому не треба вимагати від нього однорідності пластика. На ефективність стрільби ці особливості не впливають, фактично, ці недоліки - привабливі риси самоучок, гарантують, що ніякі два простих лука не будуть однаковими.


Встановлювати тятиву на дерев'яний лук треба тільки на час стрільби. Ні в якому разі не можна зберігати лук в такому стані, і навіть просто залишати на кілька годин. Це може привести до надмірної залишкової деформації, якщо лук збереже дугоподібну форму його ефективність знизиться. Однак, дотримуючись елементарних правил експлуатації, ви зможете насолоджуватися стрільбою з цільнодерев'яного лука довгі роки.

Дякуємо за фото Віктору Соболю, майстру з виготовлення цільнодерев'яних луків.

Оригінал статті: https://archery360.com/2020/10/08/self-bows-traditional-archerys-simple-creations

269
JivoChat
Viber
Telegram
Допомога Online