Лук, стріли…та коні?


Кинути поводи на швидкості 40 км/год, щоб покласти стрілу на тятиву - звучить лякаюче, але це зовсім природній та знайомий рух для лучників-вершників. Більше того - це навіть більш природно для коней. Все ж таки ці п'ятсот кілограмові тварини були майже одним цілим з луком та стрілами ще з Бронзового віку.

Верхова стрільба з луку та її зародження: 3300-1200 рр. до н.е.


Напис під малюнком: Рамзес  ІІ зображений на колісниці у битві при Кедеші, яка відбулась у 1247 році до н.е.

Лук і стріли попередньо датуються 3500 роком до н.е., коли єгипетські воїни використовували бронзові наконечники та довгі луки, щоб стріляти стоячи. Протягом Бронзового віку, а саме протягом 200 років, єгиптяни вигадали кінні колісниці для битв.

Єгипетські лучники хоробро правили колісницями у битвах та стріляли з луку, незважаючи на те, що колісниці були невеликими, двоколісними та ледь доходили до поясу лучникам. Через  дві тисячі років лучники пересіли з колісниць безпосередньо на коней та почали так стріляти - це й дало початок верховій стрільбі з луку.

Але чому ж було змінено вид транспорту? Без сумніву, колісниці додавали мобільності, швидкості та були  відносно стабільною платформою для стрільби. Проте вони були дуже дорогими, часто ламалися і не всюди могли проїхати. В той час , як коні були швидкими, легко пристосовувались до нових умов та могли проїхати будь де.

Може саме  таким чином  корінні американці і перейшли Берингову протоку приблизно 20 тис. років тому назад?

Корінні американці застосували лук та стріли для полювання у 500 році н.е.


Підпис під малюнком: Ця фотографія, з назвою «Готовий заряджати», була знята у 1908 році Едвардом Кертісом і зображує індіанського воїна на коні.

Згідно даних Інституту археології в  Айові, американські індіанці не вміли стріляти з луку до 500 року н.е., рік коли люди оселилися в цьому регіоні. Лук отримав беззаперечну перевагу над списами завдяки мобільності, точності та швидкості ураження цілі. До того ж, наконечник для стріли можна було зробити з набагато меншої кількості сировини, ніж наконечник для спису.

« Індіанці використовували лук та стріли для полювання на таких великих тварин, як бізон та олень»,-  розказує археолог з Інституту археології в  Айові. «Мисливці наближались до здобичі на своїх двох, або на коні, і без промаху били у вразливі місця тварини.»

Треба зазначити, що всі луки були абсолютно різними. Кожен лук було розроблено з урахуванням виду пересування.» Луки, які використовувались при верховій стрільбі були коротшими, ніж ті, які мисливці використовували, коли пересувались пішки.» - розповідає археолог. « Від тоді, як довжина луку визначала зусилля, яке докладалось, щоб його витягти. Коротші луки почали робити з композитних матеріалів, в той час, як луки для стрільби з землі  можуть бути зроблені з дерева». З іншого боку, угорські лучники робили луки з рогів оленя.

Угорські воїни та міграція : 901-1000 рр. н. е.

Крістіна Кілгрув ( співробітниця журналу «Форбс» ) зазначає, що протягом угорського завоювання ( 10 ст. н.е.), верхові лучники перейшли Карпатські гори та опинились в центральноєвропейському басейні Карпат. Згідно Кілгрув, під час розкопок поховань у 1980 році, археологи знайшли воїнів похованих із різними предметами, що стосуються стрільби з луку: наконечники стріл, сагайдаки та луки, зроблені з рогів оленя. Далі Кілгрув посилається на роботи дослідника Балаша Тихані та його колег, які стверджують, що анатомія лучників сильно відрізнялася від інших воїнів у похованні. У них видозмінені ключиця, плече та передпліччя, що свідчить про збільшену м’язову масу. Такі зміни у скелеті були виявлені навіть у дітей з поховання, що говорить про те, що тренування зі стрільби з луку розпочинались у дитинстві, каже Кілгрув.

Може діти стріляли, щоб потішити своїх батьків? Навряд чи. Стрільба з луку була способом життя для угорців. На відміну від лучників Ябусаме, які стріляли з луку, щоб задобрити богів.

Японська верхова стрільба Ябусаме, як задобрити богів (1185-1333 рр. н.е.)


Поняття «Ябусаме»- традиційна стрільба з луку, з’явилося в Японії в період Камакура. Згідно японських Хронік, верхова стрільба з’явилась, «як спосіб задобрити богів на процвітання та спосіб вдосконалення сили Дзен у японських самураїв». Хоча розвиток вогнепальної зброї знизив потребу у луку та стрілах, в якості зброї, в Японії досі шанують цей давній вид мистецтва та влаштовують щорічні фестивалі. Цього року 20 вершників прийняли участь у 34 щорічному фестивалі верхової стрільби з луку Асакуса Ябусаме, що пройшов в Токіо.

Серена Лін Кабальєро, сьогодення


Сьогодні, такі атлети як Серена Лін Кабальєро, об’єднують верхову їзду та кінний спорт у видовищний спорт: верхову стрільбу з луку. Ви все правильно зрозуміли: ви можете прийняти участь у 3Д, польовій стрільбі та навіть у верховій стрільбі з луку.

Курси з верхової стрільби різняться в залежності від місця проведення, ви можете їхати як по прямій так і зигзагами. Інші нагадують скачки навколо бочок. Типи мішеней також різняться, в залежності від місця проведення та типу змагання. Деякі схожі на мішені з ЗД стрільби з луку, інші різнокольорові круги 80 сантиметрів в діаметрі. Вони схожі на олімпійські мішені, але трохи менші за розміром. Слід не забувати про різницю між верховою стрільбою з лука та просто стрільбою верхи, перша  ніколи не буває статичною.

Відстань до мішені постійно змінюється із ходом коня, тому лучники постійно повинні слідкувати очима за мішенню та підтримувати рівновагу, щоб зробити влучний постріл. Це також вимагає уміння натягувати тятиву «в сліпу». Замість того, щоб дивитися на тятиву щоб натягнути стрілу, вершники повинні кинути поводи та довіритися власним відчуттям та інстинкту. Вони також повинні стріляти майже безперервно, що є майже неможливим, коли ви намагаєтесь виміряти відстань, отже робить все заняття майже наосліп. Ви повинні стати одним цілим з конем»,- каже Кабальєро. «Ви повинні довіряти один одному.  Ваші стосунки з конем поступово стають міцнішими та унікальними. Ви робите свою справу, кінь робить свою - їде максимально рівно та не переходить на галоп, коли це не потрібно. Також кінь легко зупиняється, коли ви ледь доторкаєтесь до поводів або закінчуєте вправу».

Тепер ваша черга: що ж буде в майбутньому?

Інтерес до верхової стрільби дуже виріс за останні роки, що дало поштовх для формування клубів та спільнот, а також проведення національних чемпіонатів. Отож  за умови постійних тренувань та вашої наполегливості ви можете стати чудовим вершником та стрільцем. Вас це дійсно зацікавило? Радимо записатись до місцевого клубу або вступити до спільноти. Це допоможе зробити вашу рутинну стрільбу з луку незвичайною та освіжаючою, дасть змогу постріляти на нових стрільбищах. Окрім того, вам доведеться змінити блочний лук на рекурсивний (або навпаки), або постріляти в 3Д форматі на природі. Ви самі творите свою історію, тож не гайте часу та спробуйте щось незвичайне. 

2442

Читайте також

Стрільба з лука з кільцем

Стрільба з лука з кільцем

   Техніка стрільби з лука з захватом тятиви великим пальцем прийшла в Європу зі Сходу, і ...

Стрільба з лука з коня

Стрільба з лука з коня

Одной из характеристик любой армии является мобильность, причем мобильность как при передислокации в...

Луки на Русі

Луки на Русі

Более того, некоторые историки даже отмечают, что луки арабов, турок, персов, монголо-татар и, конеч...

Стрілянина вліт

Стрілянина вліт

З стендовою стрільбою все більш-менш зрозуміло: підібрав собі лук - навчився стріляти - поставив мет...

JivoChat
Viber
Telegram
Допомога Online