Факти з історії блочних луків

Багатовікова історія довгих луків, йде на сотні років в минуле. Довгий лук є прапрадідом першої стрільби з лука. Конструкція довгого лука удосконалювалася протягом тисячоліть, але основні принципи залишилися незмінними, це як і раніше вигнутий «шматок» деревини з натягнутою «мотузкою».

Для порівняння, історія блочного лука може похвалитися досить невеликим проміжком часу, зазначивши своє 54-річчя у 2020 році. Але кількість значущих подій, які відбулися протягом останніх п'яти десятиліть, приголомшує уяву, наскільки сильно технологічно відрізняються блочні луки сучасності від своїх пращурів.


Холлесс Уілбур Аллен, який потрапив в Музей слави стрільби з лука у 2010 році, в 1966 році подав заяву на патент першого блочного лука. Лук нового для того часу типу, швидко прогресував в конструкцію блочного лука, які можна спостерігати зараз на сучасному ринку, зроблений зі скловолокна та алюмінію, з величезними блоками, що забезпечують скидання тятиви на 90%, і швидкість пострілу стріли понад 340 футів в секунду.

Згідно Залу слави, Аллен був мисливцем з лука. Але одного разу він втомився від дичини, яка швидко ухилялася від стріл, коли він стріляв зі свого традиційного лука. Керуючись фізикою, Аллен побудував лук, оснащений тросами та блоками, за принципом колеса маховика, які діяли як модифікатори сили натягу лука, для збільшення швидкості польоту стріли. В результаті  Аллен розробив ефективну конструкцію блочного лука і вперше представив його на ринку в 1967 році під назвою «Allen».


Цей перший чотирьох блочний лук не мав великого комерційного успіху, але Аллен дозволив Тому Дженнінгсу попрацювати над дизайном і конструктивними особливостями. Дженнінгс випустив модель T в 1974 році. У цій моделі лука вже було тільки два блоки, він був легше там мав більшу силу пострілу.


Перші блочні луки були досить довгими, понад 40 дюймів, більшість лучників натягували тятиву пальцями. Плечі перших блочних луків, конструктивно були представлені вигнутою монолітною дугою зробленою зі скловолокна або з композиту скловолокна і дерева. Кріплення плечей було майже вертикальним.


Після того як на початку 1970-х років на ринку з'явилися механічні пристрої для спуску тятиви –  звані релізами, виробники почали виготовляти більш короткі луки.


Сучасні конструкції плечей паралельні та більш горизонтально спрямовані, це забезпечує більшу швидкість стріли при меншій вібрації. Сьогодні довжина блочного лука варіюється від 28-дюймів мисливських луків до 40-дюймових спортивних луків для стрільби по мішенях.


До 1974 року блочні луки виробляли вісім компаній. Всього через три роки з'явилося ще кілька виробників, які разом запропонували лучникам понад 100 моделей. Технології виробництва блочних луків швидко розвивалася, щоб задовольнити «історичне» бажання засновника Уілбура Аллена, збільшити швидкість польоту стріли, зменшуючи при цьому кількість сили, необхідної для досягнення більшої швидкості.

Лук «Dynabo» від Martin Archery в кінці 1970-х був першим луком з одним блоком. Його єдиний блок який був більше схожий на жорсткий алюмінієвий важіль, кріпився до нижніх плечей. До блоку кріпилися два троси, що тягнулись до верхнього плеча з клена й скловолокна. Верхнє плече було єдиною частиною лука що згинається. Єдиний блок позбавив від необхідності синхронізувати лук.


Mathews Archery зробив революцію у виробництві Solocam луків з одним блоком в 1990-х, використовуючи колесо на верхньому плечі для управління рухом тятиви. За швидкістю ці луки відповідали, луку того часу, але володіли меншою вібрацією рукояті.

Комплект тросів, які працювали в парі з блоками як підсилювачі тягового зусилля, до початку 1990-х були фактично сталевими тросами. Сьогоднішні «троси» насправді являють собою скручені нитки з синтетичних волокон, аналогічно тятиві. Ці волокна такі ж міцні, як сталеві троси, але легші й дешевші.


Іншим досягненням можна вважати перехід від дерев'яних рукоятей до алюмінієвих та карбонових рукояток. Деякі компанії в 1990-х роках також виробляли рукояті з магнію, який легко спалахував при механічній обробці, але незабаром виявили, що безпечніше і легше знизити вагу шляхом механічної обробки отворів в алюмінєвих руків'ях.

Також зменшилась товщина рукояті. Перші дерев'яні, пластикові й штамповані рукоятки були настільки масивними, що їх можна було комфортно використовувати, тільки маючи величезні руки. Великі рукояті часто створювали момент сили, що закручує руку. Спортсмени швидко усвідомили цю проблему та намагалися знімати або спилювати зайвий об’єм рукояті. Сучасні тонкі рукоятки дозволяють боротися з моментом що закручує кисть руки лучника, після пострілу.


Система кріплення плечей лука до рукояті, також зазнала змін, раніше плечі просто притягувалися до рукояті гвинтами, під навантаженням вони мали властивість провертатися вліво або в право. Сьогодні, в сучасних моделях блочних луків є кишені, які надійно й безпечно утримують плечі.

Плечі були розділені на два сегменти з вилоподібний вирізом, щоб блоки могли без проблемно обертатися. Розділені плечі стали нормою, тому що це забезпечує більш широку постановку плечей, що своєю чергою підвищує ефективність передачі моменту сили та знижує вібрацію.


З розвитком технологічності виробництва блочних луків стало простіше їх налаштовувати.

За останні кілька років Elite Archery представила свою технологію Simplified Exact Tuning, яка дозволяє лучнику повністю пересувати кишеню й плечі, щоб скорегувати міжосьову відстань між блоком і плечима.


Компанія Bowtech представила свою систему Deadlock Cam, яка дозволяє шляхом регулювання гвинта, переміщувати систему блоку по вертикальній та горизонтальній осі.


Виробники луків заявляють, що як ніколи наблизилися до максимальної ефективності та комфорту який фізично може отримати лучник при веденні стрільби. Перші блочні луки витрачали занадто багато енергії даремно та обладали низьким ККД, але сучасні моделі передають стрілі до 86% енергії, від загальної сили що генерується луком. Чи можуть ці показники стати ще краще? Час покаже. За такий короткий проміжок часу відбулися неймовірні зміни, але, досконалості немає меж, можливо новий виток розвитку чекає нас попереду.

Оригінал статті: https://archery360.com/2020/11/12/history-of-the-compound-bow

205

Читайте також

Як правильно тягнути блочний лук «В СТІНУ»

Як правильно тягнути блочний лук «В СТІНУ»

Блочні луки багато в чому відрізняються від класичних. Одна відмінність помітна відразу, як тільки н...

Коли варто думати про замовлення нової тятиви для блочного лука.

Коли варто думати про замовлення нової тятиви для блочного лука.

Тятива - непомічений герой блочного лука. Без тятиви лук і стріла безсилі. Кожен елемент спорядження...

Налаштування блочних луків

Налаштування блочних луків

    Ставши власником блочного лука, щасливий покупець навіть не замислюється про те, ...

Як обрати блочний лук

Як обрати блочний лук

    Отже, Ви визначилися, що хочете стріляти з сучасного блочного лука, відкидаю...

JivoChat
Viber
Telegram
Допомога Online